Strona główna | Blog odszkodowania | Baza wiedzy | Odszkodowania dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Skarb Państwa płaci.
28 stycznia 2018 roku
Dobra wiadomość dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Przed warszawskim sądem zapadł wyrok potwierdzający prawo do odszkodowania dla opiekunów osób niepełnosprawnych (bez względu na wiek powstania niepełnosprawności).
Jedną z podstawowych zasad, na których opiera się demokratyczne państwo prawne, jest zasada pomocniczości. Zasada ta wspomniana jest we wstępie do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Zasada pomocniczości służyć ma umacnianiu uprawnień obywateli i ich wspólnot. Zakłada ona, także że to jednostki powinny, w pierwszej kolejności, podjąć wszelkie możliwe działania zmierzające do zabezpieczenia własnych potrzeb życiowych czy interesów. Wsparcie powinno wkraczać, gdy jednostka nie może samodzielnie zadbać o swoje sprawy oraz podjąć działań zmierzających do poprawy sytuacji życiowej. Władze publiczne mają przede wszystkim pomagać w zabezpieczeniu egzystencji osób niepełnosprawnych. Powinny zatem podejmować działania, które pozwolą zabezpieczyć byt takich osób. Chodzi tu m.in. o stworzenie mechanizmów pomagających w zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb, umożliwić im godne funkcjonowanie.
Ustawa o świadczeniach rodzinnych w swej zasadniczej części obowiązuje od 1 maja 2004. Wątpliwości dotyczyły dwóch świadczeń przewidzianych w ustawie o świadczeniach rodzinnych – specjalnego zasiłku opiekuńczego (art. 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych) oraz świadczenia pielęgnacyjnego (art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych).
Specjalny zasiłek opiekuńczy zależy od kryterium dochodowego i zostało to uznane za zgodne z Konstytucją. Natomiast świadczenie pielęgnacyjne przysługuje obecnie w wysokości 1.477 złotych miesięcznie, ale niedostępne jest po ukończeniu przez osobę niepełnosprawną określonego wieku ze względu na moment powstania niepełnosprawności.
Oba świadczenia – specjalny zasiłek opiekuńczy i świadczenie pielęgnacyjne – odgrywają podobną rolę do zasiłku pielęgnacyjnego (art. 16 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych). Ich celem jest przyznanie wsparcia finansowego w związku z koniecznością ponoszenia zwiększonych wydatków na utrzymanie członka rodziny, znajdującego się w określonej sytuacji faktycznej.
Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 21 października 2014 roku (sygnatura K 38/13) stwierdził, że art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad dorosłą osobą niepełnosprawną ze względu na moment powstania niepełnosprawności jest niezgodny z Konstytucją. Dowiedz się więcej
Niestety państwo polskie nie zrealizowało wyroku Trybunału Konstytucyjnego i nie wprowadziło stosownych zmian w ustawodawstwie. Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy wskutek tego nie otrzymali wyższych świadczeń, mogą dochodzić roszczeń od Skarbu Państwa.
Jeśli ten problem dotknął także Ciebie, zgłoś się do naszej Kancelarii, pomożemy bez żadnych opłat wstępnych. Zobacz listę naszych bezpłatnych usług.