Strona główna | Blog odszkodowania | Baza wiedzy | Leczenie ortopedyczne po wypadku
W kontekście obrażeń doznawanych przez poszkodowanych, niezależnie od tego, czy mówimy o wypadku komunikacyjnym, wypadku przy pracy, czy też innym zdarzeniu – niewątpliwie najbardziej powszechne są skutki w postaci obrażeń narządów ruchu. Chodzi tu np. o uszkodzenia kośćca (złamania, pęknięcia), mięśni (naciągnięcia, stłuczenia), czy układu więzadłowo – stawowego (zwichnięcia, zerwania). W zależności od rodzaju uszkodzenia, poszkodowany może wymagać albo tylko leczenia zachowawczego, bądź też długotrwałego, skomplikowanego leczenia z operacyjnym włącznie.
„Właściwym” specjalistą, który będzie mieć na celu pomoc poszkodowanemu w leczeniu wyżej wskazanych obrażeń, będzie ortopeda. Ortopeda, wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności do tego, aby z wykorzystaniem różnych metod diagnostycznych, najpierw postawić właściwe rozpoznanie, a w dalszym czasie przeprowadzić poszkodowanego przez, często wieloetapowy, proces leczenia.
W procesie diagnostycznym, ortopeda posługuje się wieloma narzędziami. Ważne jest zarówno przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, jak i jego osobiste zbadanie. Pamiętać jednak trzeba, że poszkodowany po wypadku, może być nieprzytomny, często jest w szoku i nie jest w stanie logicznie się porozumieć. Może też być pod wpływem adrenaliny – nieraz można przeczytać przecież o poszkodowanym, który po wypadku np. o własnych siłach sam wydostał się z pojazdu, przemieszczał się, po czym w szpitalu stwierdzano u niego złamanie kości kończyn dolnych. Druga sprawa jest taka, że w przypadku kiedy poszkodowany doznaje wielu urazów na raz, to zazwyczaj wskazuje na te najbardziej dla niego w danej chwili dolegliwe. Dlatego też, istotne i najbardziej „miarodajne” dla ortopedy są wyniki badań obrazowych typu RTG, rezonans magnetyczny, czy tomografii komputerowej, które ukazują to, co nieuchwytne dla oka. Nie każdy wie, że ortopeda posiłkuje się również badaniem USG, które pozwala np. na ocenę stanu więzadeł, czy tkanek miękkich. Co więcej, wykonywanie badań obrazowych w toku leczenia, pozwala ortopedzie kontrolować stan pacjenta i oceniać skuteczność i postępy w zastosowanym leczeniu. Poza badaniami obrazowymi, ortopeda posiłkuje się również badaniami laboratoryjnymi, pozwalającymi na ocenę, czy ma dodatkowo do czynienia z jakimś zapaleniem, zakażeniem. Nadto, ortopeda posiłkuje się również, nieco bardziej inwazyjnymi niż wyżej wymienione, badaniami endoskopowymi (np. artroskopia stawu).
Przeprowadzenie właściwej diagnostyki pozwala ortopedzie postawić diagnozę i zaproponować optymalne leczenie, które będzie miało na celu przywrócenie jak najlepszej funkcji uszkodzonego narządu. Ortopeda decyduje o tym, czy konieczne jest przeprowadzenie leczenia operacyjnego. Leczenie operacyjne, może polegać np. na zespoleniu złamania specjalnymi płytami, czy śrubami, rekonstrukcji więzadeł. Niekiedy koniecznym jest operacyjne wszczepienie elementu (endoprotezy), który będzie miał na celu zastąpić „chory” staw, bądź wspomóc utraconą funkcję narządu.
Niestety, z różnych przyczyn, podczas leczenia ortopedycznego dochodzi również do powikłań. Dla poszkodowanego oznacza to dodatkowe cierpienie, zaś dla ortopedy konieczność poszerzenia diagnostyki i dostosowanie dalszego procesu leczenia. Wśród typowych powikłań, znajdują się opóźniony zrost kości, czy wytworzenie stawu rzekomego. Niezależnie od rodzaju powikłania, opóźnia ono i utrudnia proces dalszego leczenia i rehabilitacji, bowiem do ortopedy należy również decyzja, w którym momencie leczenia zasadnym będzie skierowanie poszkodowanego na rehabilitację.
Powypadkowe leczenie ortopedyczne, może zatem wymagać od poszkodowanego pozostawania pod stałą opieką poradni ortopedycznej, a może – szczęśliwie dla poszkodowanego – zakończyć się na pierwszej wizycie kontrolnej.
Zdarza się, że poszkodowany doznaje tylko długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, który wskutek leczenia ortopedycznego z czasem ustępuje. Niestety, mimo starań i prawidłowo prowadzonego leczenia, są poszkodowani którzy nie odzyskują pełnej sprawności, co skutkuje niesprawnością, a co za tym idzie trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.
Prawidłowe leczenie w poradni ortopedycznej jest często kluczem do powrotu do pełnej sprawności po wypadku.
biuro@midaslex.pl