Strona główna | Blog odszkodowania | Baza wiedzy | Logopeda po wypadku, czyli rehabilitacja mowy
Niejeden z nas słysząc pojęcie „logopeda”, kojarzy je sobie z hasłami takimi jak: seplenienie, wada wymowy, dziecko. Nie każdy zdaje sobie sprawę jednak z tego, że logopeda pomaga nie tylko dzieciom, ale osobom w każdej grupie wiekowej.
Logopedia zajmuje się „kształtowaniem prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniem mowy w wypadku jej braku lub utraty” [tak: Błachnio K., [w:] Vademecum logopedyczne, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2001]. A zatem w ślad za powyższą definicją, należy wskazać, że problemy wymagające terapii logopedycznej, poza tym, że mogą być wrodzone mogą również – np. wskutek wypadku komunikacyjnego, udaru, choroby – zostać przez nas nabyte. W zależności od tego, jak będzie przebiegał rozwój dziecka, jak i od tego, co nas spotka w dorosłym życiu, możemy znaleźć się w sytuacji, w której terapia logopedyczna stanie się dla nas niezbędna.
W wypadkach komunikacyjnych, osoba poszkodowana często doznaje obrażeń w obrębie głowy. Pieszy potrącony przez samochód, pasażer, który w wyniku uderzenia uderza głową w element pojazdu, czy nawet osoba, która miała na sobie kask i jego ochrona stała się niewystarczająca. Obrażenia takie, są o tyle poważne, że mogą prowadzić do powstania urazu czaszkowo – mózgowego, a co za tym idzie do uszkodzeń w obrębie OUN (ośrodkowego układu nerwowego).
Poszkodowani, którzy doznali wskutek wypadku urazu mózgowo – czaszkowego, niejednokrotnie zmagają się z afazją. Afazja to „spowodowane organicznym uszkodzeniem odpowiednich struktur mózgowych częściowe lub całkowite zaburzenie mechanizmów programujących czynności mowy u człowieka, który już uprzednio opanował te czynności” [tak: Maruszewski M. [w:] Afazja. Zagadnienia teorii i terapii. PWN, Warszawa 1966]. Jeżeli zatem poszkodowany, lub jego bliscy w okresie rekonwalescencji powypadkowej zauważą zmiany w jakości komunikacji, np. splątanie, jąkanie, zacinanie się, nieumiejętność wyrażenia myśli, czy udzielenia odpowiedzi na pytanie, ale i widoczne problemy z rozumieniem przez niego mowy, warto po uprzedniej konsultacji neurologicznej zgłosić się także do poradni logopedycznej.
Szybkie przeprowadzenie badań neurologopedycznych, pozwalających na postawienie diagnozy i przygotowanie w oparciu o jej wyniku odpowiedniej terapii daje poszkodowanemu szanse na uzyskanie poprawy w zakresie zaburzonych czynności. Logopeda to specjalista, który będzie miał za zadanie jak najlepiej pomóc poszkodowanemu w powrocie do sprawności werbalnej.
Podjęcie odpowiedniego leczenia, jest bardzo ważne. Umiejętność mówienia, wyrażania myśli stanowi podstawową formę komunikacji społecznej i odgrywa niebagatelną rolę w życiu człowieka. Poszkodowany, którego dotyka problem niesprawności werbalnej, poza dodatkową frustracją i poczuciem niezrozumienia, może nawet spotkać się z ostracyzmem społecznym. Może być odbierany, jako osoba chora, wypowiadająca się „bez sensu”. Zwróćmy uwagę, że z pomocy logopedy korzystają również osoby, które na co dzień „pracują głosem” i zależy im na właściwej emisji głosu, płynności mowy, bowiem od tego zależy, jak zostaną odebrani i czy osiągną swój cel.
Niezmiernie istotnym jest, aby Poszkodowany po wypadku otrzymał kompleksową pomoc. Nie zawsze jednak jest on w stanie zadbać o nią samodzielnie, dlatego ważna jest tu również rola bliskich. Uświadomienie sobie problemu i czasem wykonanie jednego telefonu do właściwej poradni – w tym wypadku poradni logopedycznej, może uchronić Poszkodowanego od dodatkowego cierpienia oraz życia w izolacji i niezrozumieniu, z powodu niezdiagnozowanego problemu.
biuro@midaslex.pl