Strona główna | Blog odszkodowania | Baza wiedzy | Prawo | Szkody parkingowe w świetle prawa
20 listopada 2017 roku
Szkody parkingowe związane z wsiadaniem i wysiadaniem z pojazdu czasem się zdarzają. Choć same szkody rzadko są poważne, to uzyskanie odszkodowania od ubezpieczyciela z tytułu takich szkód jest często skomplikowane, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Spowodowane jest to złożonym charakterem odpowiedzialności zapisanym w ustawach. Dlatego niektórzy ubezpieczyciele, z góry odmawiają uznania odpowiedzialności, nie badając dokładnie okoliczności sprawy.
Co do zasady, za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą podczas i w związku z:
Stanowi o tym art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2060 z późn. zm.).
Samo powiązanie szkody z ruchem pojazdu, to jednak jeszcze za mało, aby uzyskać odszkodowanie od ubezpieczyciela. Zgodnie bowiem z ust. 1 w/w przepisu, z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
Oznacza to, że kierujący pojazdem lub posiadacz pojazdu muszą być za taką szkodę odpowiedzialni.
Jeśli z pojazdu wysiada nieostrożnie jego właściciel, sprawa wydaje się oczywista. Co jednak, gdy z pojazdu wysiada obca osoba, sąsiad, kolega? Co gdy wysiada nasze dziecko? Co gdy wysiada dziecko kolegi? Co gdy wysiadamy z taksówki?
Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, jaka to różnica? Wysiadanie to wysiadanie. Różnica jest jednak ogromna i szczegóły zdecydują czy można uzyskać odszkodowanie z OC pojazdu, czy też nie?
W pierwszej kolejności wskazać należy, że odszkodowanie będzie przysługiwało z OC pojazdu zawsze wtedy, gdy za taką szkodę choćby częściowo odpowiada jego kierujący, chociaż drzwi otwierałby pasażer. Stanie się tak, gdy kierujący nie zadbał o zatrzymanie pojazdu w sposób umożliwiający pasażerowi bezpieczne opuszczenie pojazdu, np. zatrzymał pojazd w miejscu niedozwolonym.
A co, gdy pojazd zatrzymano całkowicie prawidłowo?
Poniżej podamy przykłady, kiedy odpowiedzialność ubezpieczyciela powinna wystąpić, stanie się tak, gdy z pojazdu wysiada:
W ostatnich dwóch przypadkach odpowiedzialność będzie powstawała w związku z ewentualną winą w nadzorze nad innymi osobami.
biuro@midaslex.pl